Salvia

Cristina

Membru nou
Una din plantele mele preferate este salvia. Este atat aromatica dar si medicinala si sunt tare multe de spus despre ea.
Buna pentru ceai, pentru aromatizat otet, ulei, pe post de condiment la bucatarie....
"Acidul clorogenic, acidul cafeic, acidul rosmarinic, acidul elagic și rutina – toate se găsesc în salvie – sunt legate de beneficii impresionante pentru sănătate, cum ar fi un risc mai scăzut de cancer și îmbunătățirea funcției creierului și a memoriei. Un studiu a constatat că consumul a o cană (240 ml) de ceai de salvie de două ori pe zi a crescut semnificativ activitatea antioxidantă în organism."
Va recomand cu caldura sa cultivati salvie. Pentru o familie mica o tufa este suficienta. In al doilea an produce chiar mai mult poate decat puteti consuma. Am atasat o poza cu cateva frunze culese in vara din gradina pentru a fi puse la uscat. Frunzele proaspete curata tare bine dintii.

1645607309301.png
 

Autosustenabil

Administrator
Membru personal
Una din plantele mele preferate este salvia. Este atat aromatica dar si medicinala si sunt tare multe de spus despre ea.
Buna pentru ceai, pentru aromatizat otet, ulei, pe post de condiment la bucatarie....
"Acidul clorogenic, acidul cafeic, acidul rosmarinic, acidul elagic și rutina – toate se găsesc în salvie – sunt legate de beneficii impresionante pentru sănătate, cum ar fi un risc mai scăzut de cancer și îmbunătățirea funcției creierului și a memoriei. Un studiu a constatat că consumul a o cană (240 ml) de ceai de salvie de două ori pe zi a crescut semnificativ activitatea antioxidantă în organism."
Va recomand cu caldura sa cultivati salvie. Pentru o familie mica o tufa este suficienta. In al doilea an produce chiar mai mult poate decat puteti consuma. Am atasat o poza cu cateva frunze culese in vara din gradina pentru a fi puse la uscat. Frunzele proaspete curata tare bine dintii.

Vezi atașament 131
Cât de frumos! Dacă fiecare ne-am cultiva o plăntuță de salvie și alte plante aromatice pentru mâncare sau ceaiuri am fi mult mai sănătoși. Din ce cunosc, salvia se folosește adesea în preparatele fără carne pentru a da acea aromă faină de “afumat” specifică cărnii. Arată excelent recolta dumneavoastră de salvie! Felicitări! 👍🏻
 

Cristina

Membru nou
Cât de frumos! Dacă fiecare ne-am cultiva o plăntuță de salvie și alte plante aromatice pentru mâncare sau ceaiuri am fi mult mai sănătoși. Din ce cunosc, salvia se folosește adesea în preparatele fără carne pentru a da acea aromă faină de “afumat” specifică cărnii. Arată excelent recolta dumneavoastră de salvie! Felicitări! 👍🏻
Are multiple intrebuintari si beneficii. In masura in care imi permite timpul si daca nu deranjeaza o sa mai scriu despre ea. :) este foarte putin pretentioasa si merita sa avem cat mai multi dintre noi la indemana aceasta planta miraculoasa. :)
 

Cristina

Membru nou
In imagine avem câteva frunze de salvie și totodată o alternativă extrem de bună la periuța și pasta de dinți din tub care în cele mai multe cazuri este plina de soluții chimice. Frunzele de salvie curăță extrem de bine dinții și în același timp ajuta gingiile inflamate sau sângerânde. Tot ce trebuie sa faceți este sa luați câteva frunze și sa curățați dinții cu ele. Senzația de curat care rămâne după este extraordinară! Pentru cine are gingiile foarte afectate acestea pot fi mestecate pur și simplu. Dar trebuie sa poți suporta gustul destul de puternic pe care frunzele îl va lăsa în gură. Prin urmare folosirea frunzelor de salvie este avantaj pentru dinți, pentru gingie, pentru organism (limitam chimicalele ingerate odată cu pasta de dinți) și pentru planeta ( pentru ca limitam numărul de tuburi de pasta de dinți care nu se reciclează). Și mai econosim și bani! Câte avantaje aduc lucrurile simple! Vara si toamna asta va fi pasta mea de dinți!
🙂
Iar cand vine frigul si nu mai am frunze proaspete - "apa de gura" din salvie - o infuzie un pic mai concentrata. Sa va fie de folos.
 

Atașamente

  • 209537905_545450663268909_6383443075275581097_n.jpg
    209537905_545450663268909_6383443075275581097_n.jpg
    516,8 KB · Vizualizări: 1
Sus