Rețetă de cozonac vegan

Autosustenabil

Administrator
Membru personal
Ingrediente:
  • 600 g Făină albă de grâu
  • 200 ml Lapte vegetal
  • 200 ml Lapte de cocos gras
  • 6 g Drojdie instant (1 linguriță)
  • 10 g Sare de mare
  • 60 g Miere de albine
  • 20 g Unt vegan
Pași:
  1. Dizolvăm drojdia în laptele vegetal puțin călduț, amestecăm bine și lăsăm 5 minute.
  2. Punem toate ingredientele în bolul robotului de bucătărie și mixăm la viteză mică timp de 10 minute.
  3. Lăsăm aluatul acoperit la dospit pentru o oră.
  4. Între timp pregătim umplutura, care este la alegerea fiecăruia. De data aceasta eu făcut un fel de nutella de casă din curmale, pastă de alune de pădure, puțină sare și lapte vegetal.
  5. Aluatul îl împărțim în două părți egale pe care le întindem, le umplem iar apoi pe rulăm și le împletim între ele.
  6. Așezăm cozonacul în tavă, îl acoperim și îl lăsăm la crescut pentru o oră, la loc călduț.
  7. Îl ungem cu puțin unt vegetal topit sau cu lapte vegetal și îl coacem la 180°C pentru 30 de minute.
Așa a ieșit cozonacul vegan pe care l-am făcut de Crăciun. Este o rețetă pe care am făcut-o de mai multe ori și a ieșit bun întotdeauna. Sper să vă fie de folos. Voi ce rețetă de cozonac vegan folosiți?
Reteta cozonac vegan.jpg
Reteta cozonac vegan (1).jpg
Reteta cozonac vegan (2).jpg
 

Autosustenabil

Administrator
Membru personal
Cred că punctul de referință pentru veganii din România este doamna Ligia Pop.
Ligia Pop este, într-adevăr, printre primele persoane de la noi care au promovat veganismul, însă azi avem mult mai multe surse de informare (cărți, clipuri etc) dacă vrem să mâncăm vegan sau preponderent vegan.
 
Sus