Acoperiș

Angli Rama

Membru
In primăvară trebuie sa schimb acoperișul la casa, acum am tigla ceramica din '70. Meseriașii și prietenii îmi recomanda țiglă metalica, eu habar nu am pentru ca de 25 de ani locuiesc la bloc. As dori opinii de la cineva care are experienta personala.

Oldshatt

Membru nou
In primăvară trebuie sa schimb acoperișul la casa, acum am tigla ceramica din '70. Meseriașii și prietenii îmi recomanda țiglă metalica, eu habar nu am pentru ca de 25 de ani locuiesc la bloc. As dori opinii de la cineva care are experienta personala.
Pentru mine e o chestie de gust, prefer tigla ceramica. Avantajele tiglei metalice ar fi greutatea mai scazuta, montarea rapida si cam atat. Daca podul e locuit, posibil la ploaie torentiala sau grindina sa fie destul de zgomotoasa. Atentie la grosimea tablei, in general cele ieftine sunt si destul de subtiri...

Angli Rama

Membru
Salut și mulțumesc! Eu as vrea țiglă ceramică dar prietenii și mai mulți meseriași îmi recomandă țigla metalică, mai mult și nevastă-mea le dă dreptate lor. Mi-au spus că îmi vor pune un tip de tablă cu protecție din piatră. Să sperăm că va fi bine.

Oldshatt

Membru nou
Salut și mulțumesc! Eu as vrea țiglă ceramică dar prietenii și mai mulți meseriași îmi recomandă țigla metalică, mai mult și nevastă-mea le dă dreptate lor. Mi-au spus că îmi vor pune un tip de tablă cu protecție din piatră. Să sperăm că va fi bine.
Cu placere. Din ce stiu eu, tigla metalica mentionata de tine e si cea mai scumpa. Spor la lucru!

Constantin

Membru nou
Tigla ceramica este un foarte bun termoizolator, media de viata fiind undeva intre 50-150 de ani, este rezistenta la inghet/dezghet, la temp. ridicate/scazute, rezistenta la UV si la umiditate ridicata, rezistenta la reactii chimice (ploi acide sau excrementele pasarilor), este naturala, asigura o buna ventilatie sub invelitoare-pod (daca este montata corect), nu retine apa, izoleaza fonic, material ignifug si se poate repara f usor (tiglele sparte se inlocuiesc).
Tigla ceramica este ideala pentru prinderea panourilor solare/fotovoltaice, asta in cazul in care va ganditi sa va instalati asa ceva.
Dezavantaje: greutatea mare-40kg/mp (tigla metalica are doar 5-7 kg/mp).
In cazul in care nu este monatata corect, nivelul ei de etanseitate lasa de dorit. Are o rezistenta scazuta la socuri mecanice.

Angli Rama

Membru
Știam pe cineva de la Horezu, zicea că ia 80 Ron la mp. Eu l-am făcut cu unii din Craiova, foarte convenabili că preț, dar nu sunt de top. Dar dacă stai lîngă ei sunt ok.

Sus